Prosinec 2008

owen wilson

27. prosince 2008 v 22:43 | anet

owen wilson


Povolání: Herec
Věk: 40
Datum narození: 18. 11. 1968
Místo narození: Dallas, Texas, USA
Znamení: Štír


Povolání: Herec
Věk: 40
Datum narození: 18. 11. 1968
Místo narození: Dallas, Texas, USA
Znamení: Štír

Životopis

Owen Wilson se narodil a vyrůstal v Dallasu. Na střední škole se mu moc nevedlo, ale i přesto se mu podařilo zapsat na vysokou školu v Texasu v Austin. Na škole se seznámil s ctižádostivou filmařkou Wes Andersonovou. Jejich první společný film byl o krádeži v knihkupectví a jmenoval se "Bottle Rocket" (1994). Film, ke kterému napsal Owen scénář se hrál na Sundance filmovém festivalu, kde přitáhl pozornost producenta Pollyho Platta a spisovatele/režiséra Jamese L. Brookse. Díky Brooksově podpoře Owen a Wes pokračovali na rozšířené verzi "Bottle Rocket" (1996). Ačkoliv měl film jen malý finanční úspěch, tak příběh o ctižádostivém kriminálníkovi Dignanovi a jeho nejlepším příteli Antohonym (kterého si zahrál Owenův bratr Luke Wilson) si získal pozornost mezi filmaři.

Owen po svém dobrém výkonu jako Digman, si postupně vybudoval Hollywoodskou vizitku blonďáka s širokým úsměvem a vlídnou ospalou řečí. Ten stejný rok začal spolupracovat s hercem/režisérem Benem Stillerem, když se objevil po boku Jima Carreyho v jedné z jeho skvělých rolí v černé komedii The Cable Guy (1996).

Střídavě mezi hraním vedlejších rolí a Hollywoodských show, spolupracoval s Wes a Stillerem na menších nezávislých filmech. V roce 1997 se objevil po boku sexy , Jennifer Lopez v thrilleru Anaconda (1997). O rok později se ob jevil po boku vězd Bruce Willise, Bena Afflecka a Liv Tylerové ve sci-fi Armageddon (1998). S další sexy Hollywoodskou herečkou Catherine Zeta-Jonesovou si zahrál v thrilleru Zámek hrůzy "The Haunting" (1999).

Owen slavil úspěchy na více frontách, nejen jako herec, ale také se svým scénářem pro film "Rushmore" (1998), ve kterém si také zahrál Edwarda Applebeeho. Za svou skvělou práci získal velké uznání filmových kritiků. Po tomto úspěchu získal roli sériového vraha v thrilleru "The Minus Man" (1999).

Od roku 2000 začal Owen získávat velké role ve významných filmech. Jedním z nich byl film s Jackie Chanem Tenkrát na východě "Shanghai Noon" (2000). Akční komedie Tenkrát na východě vypráví o tom, co se stane, když Východ se svým kung-fu narazí na Západ s rychlými kolty proklatě nízko u pasu.

Svou pověst skvělého komediálního herce potvrdil v Stillerově komedii Zoolander (2001). V další komedii Taková zvláštní rodinka "The Royal Tennenbaums" (2001) spolupracoval na scénáři spolu s Wes Anderson. Ve filmu si zahrál s Benem Stillerem, Gene Hackmanem, Gwineth Paltrow a Danny Gloverem. Spolu s Gene Hackmanem si zahrál stejný rok ve vážné roli válečného dramatu Za nepřátelskou linií "Behind Enemy Lines" (2001). V roce 2002 se opět vrátil do komediální role po boku skvělého komika Eddie Murphyho v akční komedii Jsem agent "I Spy".

Po boku Bill Murraye a Cate Blanchett se Owen Wilson představil roku 2004 ve filmu Život pod vodou od Wese Andersona, se kterým do té doby spolupracoval již čtyřikrát. Hrál také ve filmu, režírovaném jeho dvěma bratry Andrewem a Lukem The Wendell Baker Story (2005) a po boku Jackie Chana a Kathy Bates se objevil ve filmu Cesta kolem světa za 80 dní (2004). Ve stejném roce se představil jako Hutch ve filmovém zpracování slavné televizní série Starsky a Hutch, kde mu byl partnerem Ben Stiller. Ve filmu Nesvatbovi (2005) si zahrál roli zprostředkovatele rovodů Johna Beckwithe, který má spolu se svým dlouholetým obchodním partnerem Jeremy Greyem (Vince Vaughn) zajimavý koníček : vetřít se na svatbu a narušovat její poklidný chod.

Jako producent se podílel na výrobě oscarového snímku Lepší už to nebudenoc v muzeu

27. prosince 2008 v 22:35 | anet

noc v muzeu


Český název: Noc v muzeu
Originální název: Night at the Museum
Česká premiéra: 18. ledna 2007 (před 709 dny)
Světová premiéra: 22. prosince 2006 (před 736 dny)
Natočeno: USA 2006
Režie: Shawn Levy
Scénář: Ben Garant, Daniel Goldin, Thomas Lennon, Milan Trenc (kniha)
Kamera: Guillermo Navarro
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Ben Stiller (Larry), Jake Cherry (Nick Daley), Martin Christopher (Lewis), Bill Cobbs (Reginald), Steve Coogan (Octavius), Pierfrancesco Favino (Kryštof Kolumbus), Patrick Gallagher (Attila), Ricky Gervais (pan McPhee), Carla Gugino (Rebecca), Matthew Harrison (člověk neandrtálský), Ed Helms (zubař), Jono Lee (čínský pracovník), Rami Malek (Ahkmenrah), Mizuo Peck (Sacagawea), Darryl Quon (Hun), Kim Raver, Dan Rizzuto (neandrtálec), Mickey Rooney (Gus), Paul Rudd, Lou Torres (Miguel), Dick Van Dyke (Cecil), Robin Williams (Teddy Roosevelt), Owen Wilson (Jedidiah)
Přístupnost: přístupný
Délka: 108 minut
Žánr: Akční / Komedie / Rodinný / Fantasy
Distributor: 20th Century Fox
Posvátné síně Přírodovědného muzea jsou plné těch nejúžasnějších exponátů - divoce vypadajících prehistorických stvůr, nelítostných starověkých bojovníků, dávno vymizelých kmenů, afrických zvířat a legendárních historických hrdinů - ti všichni zde nehnutě stojí, navždy zmrazení v čase. Nebo ne? V akčně-dobrodružné komedii NOC V MUZEU nový noční hlídač zjistí, že opravdové dobrodružství začíná teprve ve chvíli, kdy zaklapnou dveře za posledním návštěvníkem a zdánlivě nehybné exponáty si začnou užívat divoké noční rejdy.

Fantastické dobrodružství začíná v okamžiku, kdy si Larry Daley (BEN STILLER) - zkrachovalý snílek, který se svými vynalézavými nápady nikdy nenašel příliš velké uplatnění - pod tlakem nepříznivých okolností začne hledat obyčejné zaměstnání. Larry vždycky věřil, že byl předurčen k velkým činům. Nemá však sebemenší ponětí, k jak kolosálnímu a nebezpečnému úkolu se upsal v okamžiku, kdy s nechutí přijal práci nočního hlídače v muzeu. Před první směnou dostane do ruky velkou baterku, ohmataný manuál a je zanechán o samotě ve strašidelně opuštěném a obřím muzeu.

Ale počkat, co je to za šramot? Larry s němým úžasem sleduje, jak se prehistorická zvířata a slavné historické postavy jedna po druhé probouzejí k životu. Po mramorových chodbách se prohánějí Tyrannosaurus Rex a Attila Hun, mezi křehkými expozicemi korzují lvi s opicemi a Larry se marně snaží získat nad nastalým zmatkem kontrolu. Když se ocitne na samotném dně svých duševních sil, osloví Teddyho Roosevelta (ROBIN WILLIAMS), jednoho z nejslavnějších amerických prezidentů v historii, aby mu pomohl alespoň přežít noc. Vzrůstající obava, že přijde i o tuhle práci a znovu zklame svého syna Nicka, jej přiměje k neskutečné bitvě o záchranu muzea, v níž se konečně může stát tím smělým a neohroženým otcem, kterým chtěl vždycky být. Velký okamžik, na který čekal celou věčnost, právě nastal.


......dědkové.......

.........tak trochu divočina.......


film Ohnivý oceán - Hidalgo

8. prosince 2008 v 14:25 | anet

ohnivý oceán - hidalgo


Po tisíc let se v arabské poušti koná 3000 mil dlouhý vytrvalostní závod na koních nebezpečnou a nehostinnou krajinou. Mnohým účastníkům se tento závod stane osudným. Přesto se do tohoto boje s žízní, tekutým pískem a písečnou bouří pouští každoročně přibližně stovka nejlepších arabských jezdců a nejlepších arabských plnokrevníků.
Nejvyšší šejk, Riyadh (Omar Sharif), pořadatel závodu, se doslechne, že kdesi v Americe žije kovboj, který tvrdí, že jeho kůň je nejrychlejší na stvětě. Proto pošle to Ameriky vyslance, aby tohoto kovboje vyhledal a vyzval k účasti v závodě, kterému se říká Ohnivý ocean. Tímto kovbojem je Frank Hopkins (Viggo Mortensen), kdysi slavný vojenský kurýr a vítěz mnoha vytrvalostních dostihů. Jako poloviční Sioux je však znechucen válkou proti indiánům a živí se jako herec ve Wild West Show a utápí se v alkoholu. Návrh na účast v závodu je pro něj potom šancí z tohoto stereotypu vypadnout.

Potud je to zatím celkem pěkný úvod k dobrodružnému filmu. To co se odehrává potom však film odsouvá do vod laciné konzumní zábavy pro celou rodinu. V první řadě se z filmu stává pohádka, v druhé řadě je zde naprosto nesmyslně vykreslen arabský svět. Kovboj je vlídně přijat šejkem, jeho vlídnost však nesdílí ostatní účastníci závodu. Ti jsou toho názoru, že kdo nevěří v Aláha, nemůže v Ohnivém oceanu startovat. Ale nakonec je odtsartováno. Zatímco ušlechtilí arabští plnokrevníci a jejich jezdci, kteří jsou v poušti doma, postupně ze závodu odpadávají, tlustý strakatý mustang s flegmatickým kovbojem na zádech projíždí písečnou bouří, obratně se vyhýbají tekutým pískům a i když jim je usilováno o život, tak pochopitelně přežijí. Vlastně od momentu, kdy Frank Hopkins kývne na účast v závodu, je naprosto jasné, jak to bude probíhat a jak to dopadne. Polomrtvý kůň je nakonec oživen tancem siuxských duchů a do cíle dojede jako první.

V pořádném rodinném filmu samozřejmě nesmí chybět romantika, takže je zde zápletka se šejkovou dcerou Jazirou (Zuleikha Robinson), která Frankovi stále pomáhá, je vzpurná, odmítá nosit zahalený obličej apod. Společenské vztaky v arabském světě jsou zde vůbec podány tak, jako že se Arabové svých tradicí postupně zříkávají a přizpůsobují se západnímu stylu života. Frank Hopkins se po závodě vrací domů, takže happy-end se šejkovou dcerou se nekoná, protože ten si tvůrci filmu rezervovali pro vítězného mustanga jménem Hidalgo, což je také originální název filmu.

O filmu:

USA, 2004, 136 min
Režie: Joe Johnston
V hlavních rolích: Louise Lombard, J.K. Simmons, Omar Sharif, Viggo Mortensen, Malcolm McDowell, Elizabeth Berridge, Sven-Ole Thorsen
afrika

5. prosince 2008 v 18:01 | anet

afrika


Afrika je třetím největším kontinentem. Má rozlohu 30 065 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Afrika má více než 960 miliónů obyvatel (2007), což je jedna osmina celkové populace Země.
Počet států: 53

Nejvyšší hora: Kilimandžáro(Uhuru) 5895 m v Tanzanii

Nejdelší řeka: Nil (-Kagera) - 6671 km

Největší ostrov: Madagaskar - 586 690 km²

Největší jezero: Viktoriino jezero - 69 485 km²

Největší činná sopka: Kamerunská hora 4095 m (Kamerun)

Největší poloostrov: Somálský poloostrov - 850 000 km²

Nejlidnatější stát: Nigérie - 126 635 626

Největší stát: Súdán - 2 505 810 km² (15. místo na světě)
fríský kůň

4. prosince 2008 v 19:29 | anet

fríský kůň

Snad nejvýraznějším rysem plemene je ochota, vstřícnost a klid s jakými zvládají jakoukoliv práci a nové zážitky. Bez těchto vlastností by fríský kůň již dnes neexistoval, jeho milá povaha jej vlastně v nejtěžších dobách zachránila. O znovuzrození a záchraně plemene se lze více dočíst v odkaze o plemeni.arabský plnokrevník

3. prosince 2008 v 16:10 | anet

arabský plnokrevník


Arabský plnokrevník, nejstarší a nejčistší koňské plemeno, je často považován za nejkrásnějšího koně na světě. Svou ušlechtilou hlavou, konkávním profilem, výraznýma očima, živou povahou a neopakovatelným plavným pohybem je bezpochyby jedním z nejdokonalejších zvířat. Přestože byl po mnoho století s velkou péčí šlechtěn, jeho skutečný původ není jasný.
Obrazy koní v klasickém starověkém umění dokazují, že koně arabského typu žili na Arabském poloostrově již 2000-3000 před Kristem. Jako pouštní kmeny, s nimiž dlouhou dobu žili, se i arabští koně dokonale přizpůsobili drsnému prostředí, neboť měli velkou vytrvalost, netrpěli nemocemi a měli schopnost přežívat v krajních podmínkách.
Arab více než kterýkoliv jiný kůň ovlivnil vývoj koňských plemen na celém světě. Tento arabský vliv se datuje od sedmého a počátku osmého století, kdy se vyznavači islámu dostali přes severní Afriku do Španělska. Koně, které si s sebou přivezli, daleko předčili místní plemena, tak začal proces šlechtění vnesením arabské krve, který probíhal po mnoho století a fakticky probíhá až dodnes.
Čistokrevní arabští plnokrevníci se nyní chovají na celém světě. Kromě přehlídek se nesmírně hodí i na vytrvalostní ježdění. V poslední době se opět zvyšuje zájem o arabské
dostihy.hafling

3. prosince 2008 v 15:43 | anet

hafling

Plemeno hafling je původem z Jižního Tyrolska, kde vzniklo pravděpodobně křížením místních malých horských koní s orientálními koňmi. Teorií o vzniku haflinga je mnoho a některé se od sebe dost zásadně liší, je ale možné říci, že svůj vliv na haflinga měli kromě arabských koní například hucul nebo norik. Dnes je již povolena pouze čistokrevná plemenitba a křížení s jinými plemeny je vyloučené. Oblastí vzniku plemene hafling je jižní Tyrolsko, a to je také příčinou dlouholetého a stáletrvajícího sporu mezi Rakouskem a Itálií o statut země původu. Okolí Bolzana, kde leží vesnice Haflinger (v italštině Avelengo - odtud nejasnosti o vzniku "Aveliňského koně", který byl dříve mylně považován za samostatné plemeno), podle které se dnes toto půvabné plemeno jmenuje, totiž do roku 1918 patřilo Rakousko-Uhersku, a proto si na haflinga dělají nárok jak Rakušané, tak Italové, pod jejichž správou je Bolzano a celé Jižní Tyrolsko dnes. Minulý rok byly však objeveny dokumenty (mimo jiné připouštěcí lístek č.1), které jednoznačně ukazují, že pravda je na straně Italů.
Přes četné rozpory se všechny historické písemné dokumenty a teorie shodují, že "zakladatelem" a jediným zdrojem čistokrevného chovu byl arabský hřebec El Bedavi XXII, po kterém se v roce 1874 u farmáře Josefa Folie ve Schludernu narodil hřebeček 249 Folie. Od něj jsou odvozeny všechny dnešní linie - A, B, M, N, S, St a W. Z těchto linií se v současnosti nejvíce uplatňuje linie A, následuje N, které jsou nejlépe hodnoceny především pro ušlechtilost, dobré chody a harmonickou tělesnou stavbu.
Charakteristika haflinga
Horský původ a původní využití haflinga k veškeré práci (v zemědělství, lese, jako soumara, v tahu i pod sedlem) u haflinga zapříčinil některé jeho vlastnosti, pro které je dnes oblíben - nenáročnost, všestrannost, ochota k práci, dobrý charakter a obratnost. Dalším zásadním kladem, díky kterému jsou haflingové tolik oblíbení je jejich atraktivní vzhled - ryzá barva všech odstínů, dlouhá světlá hříva, bystrý výraz a velké výrazné oči.
Co se týče exteriéru, je chovným cílem kůň spíše menšího vzrůstu. Ve světě je nyní snahou zvyšovat kohoutkovou výšku (KVH) nad 150 cm, v České republice zatím u klisen v průměru dosahujeme KVH málo přes 140 cm, u hřebců už se jedinci měřící přes 150 cm objevují. Velmi důležitá je především harmonie stavby těla, hlava musí být ušlechtilá a její velikost musí opět harmonizovat s celým tělem. Končetiny musí být správně stavěné, v přímém postoji, se silnými klouby a velmi kvalitními kopyty.
Oproti původnímu využití horaly dnes hafling slouží jako kůň "pro volný čas" a v zahraničí nezřídka i jako kůň sportovní (velmi dobré výsledky dosahuje díky své obratnosti zejména v soutěžích spřežení a ve westernových disciplínách, často se ale objevuje i na drezurních závodech, parkurech, skijöringu a dokonce existují speciální dostihy) a proto dnes šlechtitelský cíl preferuje upevňování tělesných znaků, které mají souvislost s tímto typem užitkovosti - správné nasazení krku, výrazný kohoutek, šikmá plec, delší záď se správně vázanými bedry a prostornější korektní chody. Zvlášť velký důraz je kladen na charakter, protože hafling je díky svému vzrůstu a vzhledu velmi často využíván dětmi. K těmto kritériím bude nyní směřovat i šlechtění haflinga v České republice.